Jistě to samy znáte. Všechen chod domácnosti leží jenom na vás. Když nejste doma, není uklizeno, vypráno, vyžehleno, navařeno, ale není ani umyté nádobí nebo vynesené koše, o krmení mazlíčků ani nemluvě. Jak se stalo, že jste najednou uklízečka, švadlena, kuchařka…?
vytírání v kuchyni
Neměly bychom zapomínat, že všechno, co naše partnery naučíme hned na počátku vztahu, to si budou s sebou nést po celý vztah. Navíc poté později, a třeba až po několika letech, je to budete jenom těžko odnaučovat. Nejhorší nejspíš je, že po několika letech této praxe zjistíte, že nejenom že vám nikdo nepomůže, ale vaši práci ani nikdo neocení, protože je to v celé rodině vnímáno jako naprostá samozřejmost.

Jak tomu zabránit?

–          ŽIVOTNÍ ETAPY: každá část života vyžaduje jiné priority. Je to jiné, když spolu  žijí dva partneři bez dětí, když se narodí první dítě, když druhé, když děti dospívají a tak podobně. Někdy je důležité tohle, ale za pět let už to důležité nebude.

–          ZAPOJTE RODINU: nedělejte žádné úlevy a zapojujte do chodu domácnosti všechny členy rodiny – i děti. Nehýčkejte je za cenu, že sama sebe strháte.

–          NECHTE MUŽE ROZHODOVAT: muži většinou nesnášejí dobře, když musejí manželky poslouchat, proto je dobré nechat jim iluzi, že o chod domácnosti rozhodují. Řekněte, co je potřeba udělat, ale nechte muže, aby o tom rozhodl, například kdy to udělá.

–          VŠECHNO NEJDE HNED: nezapomeňte, že žádná domácí povinnost vám neuteče. Něčemu je potřeba se věnovat hned, například dětem nebo partnerovi, a vyžehlit můžete později.

–          NEMŮŽETE STIHNOUT VŠECHNO:nejste ani super žena, ani bůh, ačkoli to tak mnohdy vypadá. Nedokážete stihnout všechno a zachovat si při tom zdraví. Nezapomeňte, že doma máte hlavně odpočívat a relaxovat.
chlapec při uklízení
–          POŘIĎTE SI POMOCNICI: ať už je to chůva, uklízečka, hospodyně nebo paní pro všechno – nemusíte být na všechno sama, zvlášť pokud máte náročné zaměstnání. Není to přežitek – mnoho lidí si nechá pomoci. Vezměte si, jak své situace řeší ve firmách muži. Mají čtyři poradce, dvě sekretářky a šest zástupců. Proč byste nemohla mít pomocníka vy?