Při stavbě jakékoliv budovy musí být dodržena určitá bezpečností pravidla. To platí zejména o obytných domech a veřejných stavbách, ve kterých se bude pohybovat hodně lidí. A je to jen pochopitelné, koneckonců nikdo nechce, aby se kdokoliv zranil.

Jedním z těchto opatření, které je nutné dodržet, je možnost prakticky okamžité výměny vzduchu v dané budově. Je pochopitelné, proč tomu tak je. Hlavně jde o ochranu lidí v případě úniku plynu, kdy se tímto způsobem zabrání otravě. Dále je to pak proto, aby se zabránilo nahromadění vydýchaného vzduchu, který také není příjemný.

Otázku pro architekty i stavitele tedy je, jakým způsobem odvětrávání zajistit. Máme zde totiž hned několik možností. Některé jsou samozřejmě populárnější než jiné, avšak všechny mají své využití.

Tou zdaleka nejběžnější jsou klasická okna. Ta mají tu výhodu, že zároveň propouští do dané místnosti světlo. Jejich instalace, a především provoz jsou také velmi levné. Není tedy divu, že je najdeme prakticky všude.

klasické skleněné okno

Další často používanou možností je mechanické odvětrávání pomocí klimatizace. Zde máme tu výhodu, že udržuje v místnosti stálou teplotu a zároveň čistí vzduch od prachových částic, což oceníme zejména v potravinářství.

Velmi časté jsou také digestoře. Ty na rozdíl od výše zmíněných mají za úkol pouze odstranit vzduch v určité oblasti, především v kuchyni. Je to proto, abychom se mohli snadno zbavit zápachu například z připáleného jídla, nebo silně aromatických potravin.

odvětrávání pomocí klimatizace

Především z amerických filmů pak známe větrací šachty, které však u nás nejsou příliš rozšířené. I ty působí především pasivně, a rozhodně je potřeba je doplnit i jinou metodou, avšak svůj účel rozhodně mají – přívod čerstvého vzduchu, aniž bychom pociťovali snížení či zvýšení teploty.

Je tedy vidět, že možností je spoustu. Stačí si tedy jen vybrat tu, která bude zrovna pro naše podmínky nejvhodnější. Je samozřejmě také možnost použít kombinaci několika z nich. Záleží jen na nás, co si vybereme. V každém případě se však bez nich neobejdeme.

Related Posts

Pohybujete se na internetu bezpečně?

SEO Plzeň