Znáte film Marečku, podejte mi pero? Je to jedna z nejznámějších komedií ze sedmdesátých let minulého století, v níž také figuruje jedno svérázné lidské příjmení – Hliník. V současné době (rok 2025) žijí dle databáze českých příjmení v naší zemi dva lidé, kteří se takto jmenují, ovšem bytů či domů, kde se ještě vyskytuje hliník v podobě elektrických rozvodů, objevíte zřejmě mnohem víc. Hliníkové elektrické rozvody byly konstruovány tak, aby odpovídaly předpisům, nejedná se tedy o něco nezákonného a špatného, ovšem uvědomte si, že předpisy odpovídají té době, tedy přibližně polovině dvacátého století.
Tehdy také existovaly jiné elektrické spotřebiče, jejichž výkon (příkon) byl výrazně nižší, než u některých moderních, jako je mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, varná indukční deska, elektrická trouba, pračka se sušičkou, výkonný mrazák apod. Jestliže přetížíte hliníkové vodiče moderními spotřebiči s vyššími nároky na příkon, může se hliník v zásuvkách přehřívat a střídavé zahřívání a chladnutí hliníku pak může způsobit povolení vodiče v kontaktech, jiskření zásuvky a možný zkrat a elektrický oblouk, což by mohlo vést až k požáru.
Dalším problémem hliníkových rozvodů je jejich stáří. Stárne také izolace na vodičích, to znamená, že může zpuchřet a odloupat se a vodiče se pak mohou navzájem dotýkat a vznik požáru je zde velmi pravděpodobný. Hliníkové rozvody jsou zkrátka takovou časovanou bombou a je doporučováno provést elektrikářem z Prahy 3 kompletní rekonstrukci zejména pro váš klid. Nejde tu ani tak o současné předpisy, ale o vaši bezpečnost především z důvodu nebezpečí požáru, který může vypuknout prakticky kdykoli bez varování, třeba ve chvíli, kdy nejste zrovna nablízku, abyste mohli zasáhnout práškovým hasicím přístrojem. Teoreticky by bylo možné ponechat v hliníku světelné okruhy (pokud jsou v pořádku), které nejsou zatěžované moderními úspornými svítidly, ale při jedné „špíně“ se vyplatí provést rekonstrukci naráz a komplet.