Kůži velmi prospívá sluneční záření, samozřejmě ale jen ve správných mezích. Při pobytu na slunci se zlepšuje odolnost kůže vůči celé řadě dráždících faktorů, protože vlivem slunce dochází k zesílení rohové vrstvy kůže. Dále se zmenšuje mikrobiální osídlení kůže, zlepšuje se hojení ran i probarvení kůže a stoupá tvorba vitaminu D, který potřebujeme pro správné fungování těla.
pohled na slunce
Co se stane, když to s pobytem na slunci přeženeme?
Přehnaný pobyt na slunci, zejména přes poledne a bez dostatečné ochrany kůže, vede ke spálení pokožky sluncem a může dojít i k úpalu. Přílišné opalování kůži vysušuje a činí ji hrubou. Pokud si kůži spálíte, dochází k degenerativním změnám ve vazivu kůže a stoupá riziko kožních nádorů, které opravdu není radno podceňovat. Silné ultrafialové záření ničí RNA, což je nositel genetické informace v jádru buněk a také elastin, který udržuje pokožku pružnou, pevnou a mladou. Je tedy moudré se spálení od slunce vyhnout, protože tím své kůži a tělu jen škodíte.
pozdravy z dovolené
Příznaky spálení sluncem
·         Kůže je zarudlá, oteklá, na dotek horká a bolestivá
·         Na kůži se vám objeví malé pupínky nebo svědivé puchýřky
·         V těžších případech se objevuje nevolnost, zvracení, závratě a horečka
·         Svého maxima dosahují za 24 hodin
Co dělat v případě spálenin od slunce?
Je třeba zůstat v místech nebo místnostech, kde budete před sluncem chráněni. Pokud se jedná o lehčí případy, stačí použít běžný zásyp nebo krémy určené na ošetření spálené kůže. Na puchýře dávejte vysušující obklady z borové vody. Noste lehký a vzdušný oděv, aby kůže mohla dýchat a nedošlo k zapaření. V noci je ideální nechat kůži zcela dýchat a ničím nezakrývat. V těžších případech se obraťte na lékaře. Zejména kojenci by měli být však ošetřeni při jakémkoliv spálení kůže!
Předcházejte nepříjemným stavům
Prevence je v tomto případě jednoduchá, účinná a rozumná. Používejte opalovací krémy s vyšším ochranným filtrem. Čím menší dítě, tím vyšší. UV záření je nejsilnější mezi 10 a 15 hodinou, takže v této době je dobré nepohybovat se na přímém slunci. Chraňte svou kůži vzdušným oblečením, hlavu si chraňte šátkem nebo pěkným kloboukem.