Na internetu může být spousta zábavy, ale hrozí i lecjaké nebezpečí. Nejen vašemu počítači, ale i přímo vám. Jak se bezpečně pohybovat na internetu?

Dobrý antivir je základ. Pokud používáte počítač na běžné činnosti, seženete i antivirový program, který je bezplatný. Tyto verze většinou nenabízejí úplně všechny vychytávky, ale běžnému uživateli dobře poslouží. Dejte si však pozor! Pokud již antivirový program v počítači máte, ale chcete jiný, musíte ten, co už vlastníte důkladně odinstalovat. Ve chvíli, kdy nainstalujete do počítače druhý antivirový program, nebude fungovat ani jeden a váš počítač bude v nebezpečí.
peníze u pc

Přesto, že používáte antivirový program, může se stát, že se nějaký vir do vašeho počítače dostane a vy o tom ani nemusíte vědět. Pokud máte notebook, je dobré přelepit samolepkou webkameru! Váš počítač by mohl být napaden takovým způsobem, že by vás přes webkameru mohl někdo sledovat a je proto lepší z preventivních důvodů využít toto opatření.

Platby kartou online přináší výhody, ale i jisté ohrožení. Není však třeba se jich bát. Je několik věcí, které je při provádění tohoto způsobu platby vhodné dodržovat. Před platbou si najděte recenze na e-shop, kde nakupovat chcete. Pokud se vám stránka jen trochu nezdá, nebo nemá dobré recenze (případně nemá žádné), koukněte se raději jinde. Ideální je, pokud vás při platbě stránka přesměruje na platební bránu, která umožní platbu až po zapsání kódu, který vám přijde formou SMS.
sluchátka za klávesnicí

 Pokud máte internetové bankovnictví, nastavte si na platby přes internet nízký limit (to můžete udělat i na pobočce banky), nebo je přímo zakažte a povolte je vždy jen ve chvíli, kdy chcete přes internet platit a po provedení platby je opět zakažte. Toto preventivní opatření zabrání stažení peněz z účtu bez vašeho vědomí.

Na závěr jsou zde i věci, které se věnují tomu, co o sobě na internetu komu sdělujete. Pokud si dopisujete s někým, koho neznáte, nesdělujte mu vaše osobní data (rodná čísla, telefonní čísla apod.), nezasílejte mu své fotografie… Než někomu něco sdělíte, dobře si promyslete, zda tyto informace o vás nemůže jakýmkoliv způsobem zneužít. Sdělili jste svému internetovému kamarádovi, že jedete na dva týdny na dovolenou a vás dům bude bez dozoru? A nebojíte se teď? Co kdyby váš internetový kamarád nebyl kamarád, ale zloděj?

Related Posts

Jaké máme různé způsoby odvětrávání

SEO Plzeň